Bytové domy

Apartmány Lověna II – Špindlerův mlýn

Autorský tým:

Jakub Fišer, Lucie Chroustová

Návrh:

2011

Popis projektu

Prostředí obce Špindlerův Mlýn prošlo v posledních cca 15ti letech zásadní proměnou. Nová vlna zájmu o ubytování či rekreační bydlení vyvolala nebývalý rozmach stavební aktivity, jehož následkem je proměna obce – malého turistického střediska – v poměrně intenzivně zastavěný prostor. Přesto i dnes v širším centru města stále existují místa vhodná k zástavbě, a existuje-li poptávka či společenská potřeba po dalších ubytovacích kapacitách v lokalitě Špindlerova Mlýna, považujeme za vhodnější řešení další zahuštění zástavby spíše, než další expanzi do dosud volné krajiny, která by měla být naopak co nejintenzivněji chráněna.

Domníváme se totiž, že hlavním problémem současného stavu není hustota zástavby, ale její nevhodné formy, spočívající v přepisech znaků původní místní architektury zemědělských usedlostí a chalup na objekty mnohonásobně větších rozměrů, ale hlavně zcela odlišných funkcí. Právě tyto „zvětšeniny“, zdobené nepůvodními motivy vytvářejí často dojem ještě intenzivnějšího zastavění, než ve skutečnosti v místě je.

Snažíme se proto svým návrhem o návrat k normálu – k formě a měřítku adekvátní horskému prostředí a funkci domu. Smyslem je navrhnout dům v prostředí nerušící a co nejvíce zapadající do krajiny. Navrhujeme objekt jednoduché formy kosého hranolu, kopírující svah parcely. To umožňuje značnou část kapacity domu (garáže, komunikační plochy, zázemí atd) umístit pod úroveň terénu. Střecha domu, která je vlastně jeho pátou fasádou, je pak uvažována jako intenzivně zazeleněná „horská louka“, ve které jsou prolamovány otvory teras k jednotlivým apartmánům. Výsledkem je objekt, který, ač čtyřpatrový, působí dojmem poloviční podlažnosti.

V navrženém domě je situováno celkem 27 apartmánů tří kategorií – největší mezonetové apartmány jsou umístěny ve třetím a čtvrtém podlaží, přičemž třetí podlaží je podlažím vstupním. V podlaží druhém jsou menší apartmány s lodžií v průčelí, v patře prvním pak shodně velké apartmány, avšak s terasou přecházející přímo na terén a do horské louky svahu, do kterého je dům umístěn. Ke každému apartmánu přináleží přímo na protější straně chodby před jeho vstupem prostorná kóje na sportovní náčiní (lyže, kola…).